Brisel najavljuje da će napori biti usmereni na strateške sektore uključujući čelik, proizvodnju automobila i avijaciju.
Neposredno posle pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima u SAD, evropski bankari i ekonomisti počeli su da najavljuju trgovinski rat koji bi „ekonomiju evrozone gurnuo iz sporog rasta u punu recesiju“.
Donald Tramp je tokom kampanje slao poruke Evropi da će i oni morati da “plate visoku cenu” jer nije kupila dovoljno američkog izvoza. On je pomenuo carine od 20 odsto na sve uvozne proizvode koji stižu u SAD.
Ove nedelje je konačno stigao oštar odgovor iz Evrope, odnosno od bliskog saveznika francuskog predsednika Emanuela Makrona. To je sasvim drugačija poruka od one koju je u novembru poslala predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen. Ona je tada rekla da bi Donalda Trampa moglo odvratiti od uvođenja novih carina tako što bi Evropa kupovala više tečnog prirodnog gasa, poznatijeg kao LNG, od SAD.
Stefan Sejourne, glavni čovek odgovoran za industriju EU, rekao je da Evropa od sada mora da deluje mnogo agresivnije prema SAD i Kini. Pozivajući se na slogan američkog predsednika Donalda Trampa, on je predložio da moto industrijskog plana bude „Evropa na prvom mestu”.
AD
Sejourne, bivši francuski ministar spoljnih poslova i bliski saveznik predsednika Emanuela Makrona, takođe je rekao za Fajnenšel tajms da Evropa mora agresivnije da promoviše svoje strateške poslovne interese kako bi izbegla da bude preplavljena jako subvencionisanim uvozom iz Kine.
U suštini, verujem da otvorena tržišta Evrope mogu samo da pomognu. Ali kada Kina kaže ‘Made in China’ ili SAD kažu ‘America First’, mi moramo reći: ‘Made in Europe’ ili ‘Europe First'”, rekao je on.
Komesar za industrijsku strategiju tvrdi da je njegov „najveći strah” da će Evropa postati „kolateralna žrtva globalnog trgovinskog rata”.
– Brisel mora da pošalje snažnu poruku Sjedinjenim Državama i kaže im da ne vidimo razlog da obezvređujemo našu trgovinsku debatu i našu trgovinsku razmenu. Tramp i njegovi ljudi to moraju da shvate…Oni takođe nemaju šta da dobiju od trgovinskog rata. I uopšte se ne radi o protekcionizmu, jer Evropa zaista nema interesa u globalnom trgovinskom ratu. Imamo strateški i tehnološki interes za razvoj sopstvene industrije, otvaranje novih radnih mesta i rast – kaže on.
On je rekao da će Komisija fokusirati napore na strateške sektore uključujući čelik, proizvodnju automobila i vazduhoplovstvo, kao i čiste tehnologije.
Moramo to da uradimo ofanzivno, a ne defanzivno. Tradicionalne industrije moraju biti zaštićene jer pružaju važnu podršku čistim tehnologijama koje su ključne za zelenu tranziciju. Proizvodnja čelika je strateška jer nema vetroturbina bez čelika. Bez čelika nema proizvodnje automobila. Dakle, ako želimo da razvijamo druge industrije, potrebna nam je industrija čelika – rekao je Sejourne za Fajnenšel tajms.
Nedavno je Northvolt, najbolje finansirani start-ap u EU, podneo zahtev za bankrot, što je rezultiralo stotinama miliona evra gubitaka za investitore, uključujući Goldman Saks i samu EU, koja je garantovala oko 300 miliona evra kredita kompanije.
Sejourne je rekao da “Evropa neće napustiti industriju baterija”.
Ne smemo da se kajemo što smo osnovali ovaj sektor, što smo ih pomogli i subvencionisali. Najvažnije je da ne padnete na prvoj prepreci. Sve dobro što smo uradili ne sme da uništi prva teškoća – zaključio je on.